Європейські енергетичні компанії та світові техгіганти трансфомують десятки старіючих вугільних та газових електростанцій, перетворюючи їх у центри обобки данних. Microsoft, Amazon, а також енергетичні компанії Engie, RWE, Enel та EDF бачать у цих об’єктах унікальний шанс розширити інфраструктуру для ери штучного інтелекту.
Зміни в енергетиці Європи
Технологічні компанії відчайдушно потребують енергії та води для охолодження серверів, і саме закинуті електростанції можуть задовольнити ці вимоги. На їхній базі вже планується створення центрів обробки даних, які не лише мають готову інфраструктуру, але й можуть швидше отримати дозвільні документи. А це суттєва перевага, зважаючи на довгі терміни підключення нових об’єктів до мереж у Європі.
За словами представників компанії Microsoft та Amazon, такі переобладнані об’єкти дають змогу швидко вийти на ринок, уникнувши затягнутих процесів узгоджень. Наприклад, у Великій Британії та Німеччині вже розробляються проєкти дата-центрів на базі колишніх електростанцій потужністю до 2,5 ГВт.
Для енергетичних компаній це не лише спосіб компенсувати витрати на виведення потужностей з експлуатації, а й шанс створити нові довгострокові джерела прибутку. Компанії можуть або орендувати землю під центри обробки даних, або самі стати операторами, укладаючи вигідні контракти на постачання електроенергії. Середній розмір такої “зеленої премії” – до 20 євро за мегават-годину.
Додатковий плюс – ці проекти стимулюють розвиток відновлюваної енергетики. Наприклад, Engie планує подвоїти свої потужності до 2030 року та вже визначила 40 потенційних об’єктів для переобладнання.
