Після нетривалого затишшя в торговельних баталіях 23 травня президент США Дональд Трамп знову озвучив два прогнози, які стосується світових ринків. Йдеться про запровадження 50% тарифів на імпорт з Європейського Союзу з 1 червня та 25% мито на всі iPhone, вироблені поза межами США.
Нові митні тарифи Дональда Трампа
На своїй платформі Truth Social Трамп звинуватив ЄС у зловживанні торговельними перевагами, звівши безрезультатні переговори до марного процесу. Фінансові ринки миттєво відреагували на ці заяви. Індекси S&P 500 та Nasdaq знизилися на 0,9% і 1,5% відповідно, а європейські акції втратили понад 1%. Найбільше постраждали сектори, орієнтовані на експорт. Серед них німецькі автоконцерни BMW, Mercedes, Porsche, а також виробник предметів розкоші EssilorLuxottica, який втратив понад 5% своєї капіталізації.
Особливу тривогу викликала згадка компанії Apple під час звернення. У разі запровадження 25% мита на імпортні iPhone, насамперед з Китаю, американські споживачі можуть зіткнутися з різким зростанням цін на популярну електроніку. Це створює ризики не лише для самої компанії, а й для глобального ланцюга постачань.
Ситуація створює серйозні виклики для бізнесу. Наприклад, генеральний директор Volvo Cars Хакан Самуельссон попередив, що нові тарифи можуть зробити експорт компактних моделей до США економічно недоцільним.
Хоча деякі ще сподіваються на компроміс, ринки, схоже, готуються до нового витка нестабільності у світовій торгівлі. І цього разу в центрі бурі – не Азія, а Європа.
