Стрімке зростання центрів обробки даних для штучного інтелекту змушує США повертати до експлуатації застарілі електростанції, які ще нещодавно планували закрити. Один із показових прикладів – нафтова електростанція Fisk у робітничому районі Пільзен у Чикаго, збудована ще у 1960-х роках.
Восьмиблокову станцію, що належить NRG Energy, мали вивести з експлуатації у 2025 році. Але різке зростання попиту на електроенергію з боку дата-центрів змінило плани. На найбільшому енергоринку країни PJM Interconnection ціни підскочили через дефіцит потужностей, зробивши пікові станції знову прибутковими.
Використання застарілих електростанцій
Застарілі електростанції запускають лише у моменти максимального навантаження, щоб уникнути відключень. Вони гнучкі, але дорогі та брудні. Такі установки викидають значно більше забруднюючих речовин, ніж станції постійної дії, і часто не мають сучасних систем очищення.
За аналізом Reuters, близько 60% нафтових, газових і вугільних електростанцій у PJM, запланованих до закриття, цього року відклали або скасували виведення з експлуатації. Переважна більшість із них – у критичному стані. Ціни на резервні потужності влітку зросли більш ніж на 800% у річному вимірі.
Проблема має і соціальний вимір. Близько тисячі застарілих станцій у Сполучених Штатах непропорційно розташовані в малозабезпечених громадах. Дослідження показують, що в районах із історією дискримінації такі об’єкти будували значно частіше.
