Росія дедалі агресивніше вдається до гібридних дій проти країн Європи, зокрема Нідерландів. Про це йдеться в новому звіті нідерландської військової розвідки MIVD, який також фіксує зростання кіберзагроз з боку Китаю. У центрі уваги критична інфраструктура, держустанови та технологічний сектор.
Нові кіберзагрози
Нідерландське військове розвідувальне відомство MIVD у своєму щорічному звіті повідомило, що Росія вже здійснила першу спробу кібервтручання в державні служби країни. Хоча атаку вдалося відбити, фахівці називають її тривожним дзвінком, що свідчить про зміну масштабу і характеру російських кібероперацій.
Зокрема, йдеться про спроби російських хакерів отримати контроль над цифровими системами держустанов, а також про підготовку диверсій проти критичної інфраструктури, зокрема в енергетиці, водопостачанні та комунікаціях. За словами директора MIVD Пітера Рісінка, така активність не зменшиться навіть після завершення війни в Україні. Ба більше, вона може навіть посилитися.
У документі також згадується, що Росія веде розвідку у Північному морі, регіоні, де розташовані важливі кабельні системи, трубопроводи та інші об’єкти, чутливі до саботажу. Водночас Лондон раніше вже звинувачував Москву в небезпечних і безрозсудних кампаніях саботажу по всій Європі: від кібератак до підпалів.
Нідерландська розвідка наголошує, що гібридна війна Росії охоплює чимало сфер. Від дезінформації та шпигунства до реальних спроб зруйнувати суспільну довіру і стабільність.
